Zaměstnanec technické podpory, ten těžký chleba má. Ve své profesi musí čelit těžkým nástrahám všedních problémů s uživateli, kteří, ač je sice počítač jejich hlavním pracovním nástrojem, tento nástroj považují za svého úhlavního nepřítele. A jako by toho nebylo málo – ještě musí řešit problémy samotného softwaru, neboť jejich vývojářům jsou občas chyby v implementaci u prdele.
Technickou podporu už více než rok poskytuji několika různým pobočkám naší firmy. Každá pobočká sídlí v různé části naší republiky, takže je samozřejmé, že nejvíce se toho dělá vzdáleně. Tento týden ve čtvrtek přistál v našem podnikovém Service Desku požadavek na migraci uživatelky na nový notebook. Konkrétně tato pobočka má své sídlo v Praze, takže bylo zcela jasné, že i toto bude prováděno vzdáleně.
Samotná migrace dat uživatelky a instalace programů na novém počítači byla bez problémů. První náznak problémů přišel v momentě, kdy uživatelka požádala o migraci staré poštovní schránky v aplikaci Mozilla Thunderbird. IMAP server je již několik let neaktivní, takže bylo potřeba provést migraci off-line. Na starém počítači měla instalovanou starší verzi aplikace, tuším 73.
Ajťák s nějakou tou zkušeností už předem zná postup, jak se taková migraci provádí. Ostatně, je to i oficiální postup Mozilly:
- Na starém počítači vypněte Thunderbird.
- Jděte do umístnění C:\Users\%username%\Appdata\Roaming
- Nalezněte složku Thunderbird a tu překopírujte na výměnné médium.
- Na novém počitači nainstalujte Thunderbird.
- Složku Thunderbird z výměnného média nakopírujte do stejné složky Roaming v novém uživatelském profilu.
- Spusťte Thunderbird a vše bude na svém místě.
Návod je jasný a jednoduchý jako facka. Co by se na tom mohlo pokazit?
Zkušenější ajťák si ještě dá tu práci a na FTP Mozilly najde totožnou verzi aplikace, která byla instalována na starém počítači a tutéž verzi nainstaluje na nový počítač – co kdyby náhodou starý profil nebyl kompatibilní s o tolik novější verzí aplikace?
Tak, jak jsem výše popsal, tak jsem i učinili. Profil jsem překopíroval, spustil Thunderbird a voilà, pošta byla na očekávaném místě. Tak jsem Thunderbird zavřel a šel dál po své cestě dalších úkolů.
Konečně jsme se dostali k tomu, že se uživatelka vrátila z oběda a šli jsme společně kontrolovat, zda je po migraci vše tam, kde očekávala. ERP systémy funkční, Outlook funkční, Teamsy funkční, VPN funkční… jdeme na Thunderbird!
Poklepeme na ikonku, a ejhle! Složky s poštou jsou fuč! Tak si říkám, hmm. Zvláštní. Toto je neočekávané chování. Naštěstí jsem měl profil Thunderbirdu na novém počitači zálohovaný ještě v jiné složce, takže jsem znovu provedl nakopírování do složky Roaming v uživatelském profilu a znovu jsem Thunderbird spustil.
Pošta byla na svém místě, šla zobrazit a přečíst. Aplikaci jsme tedy na zkoušku zavřeli a otevřeli znova. Pošta byla opět fuč. Ověřil jsem si verzi aplikace – byla totožná jako na starém počítači – akorát jsem místo 32bitové už nainstaloval 64bitovou. Dobrá, tak ještě za přítomnosti uživatelky jsem provedl přeinstalaci na 32bitovou verzi aplikace – co kdyby náhodou byla chyba v tomto. Ne, v tomto chyba nebyla. Opět jsem stál ve slepé uličce.
Proces s překopírováváním složek už jsem dělal v mírném zoufalství. Přes síť jsem byl na novém počítači připojený do starého. Překopírovali jsme ještě jednou i původní adresář z funkčního Thunderbirdu ze starého počítače. Totožný výsledek. Během toho, co jsem několikrát mazal složku Thunderbird z nového počítače ze složky Roaming, jsem si špatně vybral okno průzkumníka a smazal složku z původního počítače.
Co jsem udělal, mi došlo až když byl ukazatel průběhu za polovinou. Polil mě studený pot. Nedal jsem před uživatelkou nic znát a přemýšlel jsem, jak z toho megaprůseru vybruslím. Po 30 vteřinách mi došlo, že mám zálohu původního netknutého profilu na novém počítači. Tak jsme to zpátky překopírovali na starý počítač a modlili se, ať je to funkční alespoň tam. Uff, bylo. Díky bohu. První nervové zhroucení za mnou.
Po tomto mikroinfarktu jsme se s uživatelkou společně rozhodli, že nejlepší bude, když si ten její profil nakopíruju na server a následně k sobě, ať můžu pokusy dělat už bez její přítomnosti. To jsme ocenili oba, neboť náš telefonní hovor v tu chvíli trval už 61 minut.
Totožný postup s nakopírovaním složky jsem učinili i na svém pracovním počítači. Instaloval jsem totožnou verzi aplikace, kterou měla uživatelka na starém počítači. Chovalo se to totožně. Vyloučil jsem tedy chybu v deployovaném obrazu systému na novém počítači uživatelky a poprvé jsem aktivoval strýčka Googla, ačkoliv jsem pochyboval, že výsledky přinesou ovoce.
Na internetu bylo pár případů, kdy se uživatelům po migraci pošta nezobrazovala, ale ve valné většině se jednalo pouze o chybu mezi klávesnicí a židlí.
Nicméně, dva záblesky naděje se objevili. Tím prvním zábleskem byla rada přemazat *.msf soubory v uživatelském profilu. Příkaz del *.msf /S spuštěný v patřičné složce kýžený výsledek nepřinesl. Pro změnu se pošta nezobrazila už při prvním spuštění.
Druhým zábleskem byl odlišný postup pro migraci uživatelského profilu na nový počítač.
- Na starém počítači vypněte Thunderbird a proveďte překopírování profilu na výměnné uložiště.
- Na novém počítači nainstalujte Thunderbird a spusťte jej. Tím se vytvoří nový čistý profil.
- Vypněte Thunderbird a obsah uživatelského profilu ponechte. Nakopírujte obsah starého profilu z výměnného úložiště a přepište pouze soubory se stejným názvem.
Očekávaného výsledku jsem se opět nedočkal. Opět se pošta při prvním spuštění zobrazila a po druhém už byla fuč.
Vyzkoušel jsem ještě doplněk Export to ZIP, ovšem při spuštění exportu aplikace spadla. 😀
Protože mi internet už nenabízel žádné další nápady, rozhodl jsem se zabřednout přímo mezi soubory v uživatelském profilu. Do očí mě praštil soubor pref.js – mimo jiné tím, že byl mezi upravenými soubory po prvním ukončení Thunderbirdu.
Jal jsem se jej otevřít a ignorovat poznámku DO NOT EDIT THIS FILE. na začátku souboru.
Scrolloval jsem souborem a narazil jsem na několik řádků s hodnotami, které obsahovaly absolutní cestu k adresářům v poštovní schránce.
Když už řešením tohoto problému strávíte 4 hodiny, myslíte si, že jste uhodili hřebíček na hlavičku. Když jsem totiž uživatelku migroval na nový počítač, došlo ke změně názvu složky s uživatelským profilem Windows uživatelky. Zatímco na starém počítači byla uživatelská složka se jménem ve tvaru PrijmeniJ (tedy C:\Users\prijmenij\), na novém počítači už byl tvar jmeno.prijmeni (tedy C:\Users\jmeno.prijmeni\). Ačkoliv Mozilla i celá internetová komunita tvrdí, že absolutní cesta pro profil Thunderbirdu nemá vliv, protože cesty pro profil jsou relativní, myslel jsem si, že tady ten problém bude. Zkrátím utrpení – nebyl. I po této pečlivé změně pref.js souboru se to chovalo totožně jako na začátku našeho martyria.
Sedíte si tak u toho počítače a říkáte si, co dál. Snad říct uživatelce, že starou poštu na novém počítači mít nebude? Ne, to není můj styl. Vzhledem k řešení obchodních případů v minulosti je někdy hledání ve staré poště dosti důležité. Žel bohu, Thunderbird ve staré verzi 73 nenabízel žádné nástroje pro export do jiné aplikace nebo do jiného formátu.
Mou pozornost upoutaly Místní složky. Po 20. znovunakopírování složky Thunderbird do složky Roaming jsem se rozhodl vyzkoušet složky z IMAP poštovní schránky přesunout do Místních složek. Všechny složky se podařilo kompletně včetně e-mailů přesunout – kromě složky Doručená pošta. Z 2600 e-mailů se 800 e-mailů přesunout odmítalo. Thunderbird hlásil, že není možné přesunout e-maily, které „nebyly staženy pro použití off-line“.
[Zde je místo pro obsáhlé, květnaté souvětí s nadávkami v několika jazycích.]
Robin se vydal cestou provést přesun složek v nejnovější verzi aplikace. Změna se udála! Mozilla se rozhodla, že akci přetažení myší změní z přesunutí na kopírování, ale to mi nevadilo, žejo. Tak tedy, překopírování se povedlo, a to včetně těch 800 e-mailů, které se nejdříve bránily.
Po vypnutí a znovuspuštění Thunderbirdu sice opět obsah IMAP profilu zmizel, ale e-maily v Místních složkách zůstaly. Juchů!
Řešení tohoto problému bylo započato v 13:30 a ukončeno ve 20:00 h. Kdyby mě to napadlo dříve… 🙂
Závěrem, zřejmě došlo k nějakému poškození profilu na starém počítači, ale tam to Thunderbirdu nevadilo. Na novém počítači už ano.
Napsat komentář