podle Roberta Bedrunky
1 Nevysuneš flash disk z USB portu bez bezpečného odebrání
- Bezpečné odebrání vyměnitelného zařízení je jakousi pojistkou proti ztrátě dat. Pro zvýšení přenosové rychlosti mezi paměťovým médiem a procesorem je použita cache paměť. Ta je na rozdíl od běžného úložiště energeticky závislá. Vyvoláním příkazu „Bezpečně odebrat zařízení“ dáte pokyn počítači, aby veškerá nezapsaná data z cache paměti zapsal na paměťové médium a toto médium potom softwarově odpojil z počítače. Takto lze předcházet ztrátě dat a porušení souborového systému.
2 Vyvaruješ se používání Internetu Exploreru
- Prohlížeč Internet Explorer je už vlastně takový dědeček, i když se ještě v aktuální verzi operačního systému firmy Microsoft vyskytuje. Tento prohlížeč již ale není programátory vyvíjen a obsahuje bezpečnostní díry, které mohou způsobit infikování vašeho počítače škodlivým programem. Dokonce i firma Microsoft vydala prohlášení, ve kterém vyzývá, aby uživatelé tento prohlížeč přestali používat. Jako jeho nástupce doporučili Microsoft Edge, který je rychlejší, bezpečnější, a především podporuje moderní webové standardy.
3 Nepoužiješ diakritiky ani interpunkčních znamének při pojmenovávání souborů či adresářů
- Samotné pojmenovávání souborů či adresářů názvy s diakritikou či interpunkcí není pro běžné uživatele počítačů až tak velký problém. Operační systémy a jejich souborové systémy takováto pojmenovávání podporují. Problém by ovšem mohl nastat, pokud ve vašem počítači dojde k havárii disku nebo jeho souborového systému. Programy pro obnovu souborů totiž takovéto soubory nemusí bezpečně rozpoznat a umožnit tak jejich obnovu.
- Další problém by mohl nastat při používání některých starších, zejména anglicky lokalizovaných programů, které používají jiné kódování než Unicode, které je již v dnešní době standard, avšak v době vydání programu tomu tak nemuselo být. S diakritikou si také nemusí poradit některá internetová úložiště či starší správce souborů. Proto dbejte na ukládání souborů bez diakritiky, bez mezer a bez interpunkčních znamének.
- Pro příklad název souboru „Ajťácké desatero.docx“ lze bezpečně zapsat pomocí následujících variant:
- „AjtackeDesatero.docx“ či „Ajtackedesatero.docx“,
- „Ajtacke_desatero.docx“,
- „ITdesatero.docx“.
4 Na plochu neuložíš
- Ukládání souborů či složek na plochu patří mezi největší nešvar a zlozvyk běžných uživatelů. Počítačová plocha slouží pro ukládání zástupců aplikací. Pro ukládání ostatních souborů jsou určeny uživatelské složky, které se vám zobrazí po kliknutí na vaše jméno v nabídce Start (ve Windows 7) nebo po kliknutí na ikonu složky s panáčkem a názvem „Osobní složka“ (ve Windows 10).
- Takovéto ukládání na plochu zpomaluje přihlašování uživatele k systému a celkově zpomaluje práci s daným počítačem.
5 Nebudeš uchovávati filmů ani jiných multimediálních souborů na SSD jednotce
- Aktuálně se nacházíme v éře, kdy se cena za SSD jednotky pohybuje několikanásobně výše než cena za běžné pevné disky. Ukládání objemných souborů s multimediálním obsahem defacto není problém. Jen je tato paměť pro tyto účely „drahá“. Navíc, při běžném přehrávání multimediálních souborů není potřeba tak výkonných parametrů, jako dosahují SSD, proto pro jejich uchovávání a archivaci bohatě stačí HDD.
6 Nepoužiješ stejného hesla na více internetových stránkách
- Další velmi běžný nešvar většiny běžných internetových uživatelů. Vytvoří si jedno heslo, které může, ale nemusí být složité, a to pak používá všude. Takovýto uživatel si zpravidla myslí, že pokud si vytvoří silné heslo, nikdo jej nemá šanci prolomit, a tak nemusí mít strach o své bezpečí. Ve skutečnosti je ale problémem něco úplně jiného, a to je bezpečnost webových serverů, na kterých jsou vaše přihlašovací údaje uloženy. Nesčetněkrát se totiž v počítačové historii staly mnohé webové servery terčem útoků hackerů, kteří měli jediný cíl. Ukrást přihlašovací údaje. Pokud tedy útočník získá vaše heslo, jakkoliv je jeho složitost velká, otevřete mu náruč všem vašim webovým serverům, na které jste použili ty stejné přihlašovací údaje. Proto volte především pro vaše nejdůležitější služby (internetové bankovnictví, e-mailová schránka, sociální sítě a především služby, ve kterých máte uloženy své platební údaje) jiná hesla. Pokud začnete podezřívat, že k vašemu účtu získal přístup cizí uživatel, změňte si ihned své heslo. V případě, že to stejné používáte na více stránkách, změňte jej všude. Jakkoliv je to možné, používejte ve vašich důležitých službách dvoufázové ověřování. Tímto ztížíte či přímo znemožníte útočníkovi přístup k vašemu účtu i přesto, že získal vaše heslo.
- Existuje internetová služba, která monitoruje úniky přihlašovacích údajů na internetu. Ke zjištění, zda vaše přihlašovací údaje unikly z webového serveru, postačí zpravidla zadat pouze vaši emailovou adresu. Mohu doporučit například službu Firefox Monitor, která je dostupná na adrese https://monitor.firefox.com/.
7 Při práci se soubory ze síťového disku je na místní disk nejprve překopíruješ
- Během dlouhodobé práce se souborem, který je uložen na síťovém disku, se doporučuje jej nejdříve překopírovat na místní disk, pracovat na něm, a až po ukončení práce jeho novou verzi uložit zpět na síťový disk. Vyhnete se tak případům, kdy může dojít k havárii serveru či výpadku sítě. Při takovéto situaci byste o soubor mohli přijít.
8 Svou práci budeš průběžně ukládati
- Určitě se vám někdy stalo, že vám během tvoření prezentace vypadla elektřina a vaše několikahodinová práce byla ztracena. Pokud se vám to ještě nestalo, máte štěstí. Moderní programy sice již umí samy průběžně práci do souboru ukládat (především aplikace kancelářského balíku Microsoft Office), ovšem i dnes existují programy, které to neumí. Proto průběžně svou práci ukládejte.
9 Budeš dbát na zálohu souborů svých
- Ke ztrátě cenných souborů (fotky z dovolené, různé smlouvy a osobní dokumenty) nemusí dojít jen během výpadku elektřiny nebo infikování počítače škodlivým kódem, ale také z důvodu samotné poruchy paměťového média, na kterém máte tyto soubory uloženy. Při fyzické poruše obyčejného pevného disku vám žádný program pro obnovu souborů nepomůže. Firmy, které se specializují na obnovu dat z poškozených disků si za tyto úkony účtují nemalé částky. Levněji vás tedy vyjde vaše soubory pravidelně zálohovat.
- Ideální záloha je provedena na jiný disk, který není běžně připojen k počítači a který je ideálně umístěn na jiném místě (či adrese). V takovém případě se vyhnete ztrátě souborů i v případě, že dojde ve vašem bytě či domě k požáru. Další variantou zálohy může být ukládání souborů do cloudu, případně kombinace první a druhé metody.
10 Při prohlížení internetu budeš se řídit selským rozumem
- Jeden z největších bezpečnostních prvků počítače je jeho uživatel sám. Samozřejmě je důležité mít nainstalován antivirový program a jiné druhy softwarové ochrany. Nicméně svou bezpečnost může ovlivnit i uživatel sám. Například tím, že
- bude stahovat instalační soubory programů z jeho oficiálních stránek nebo z ověřených zdrojů;
- nebude otevírat hypertextové odkazy v emailech od osob, které nezná, nebo jim jejich osobnost nic neříká, ve spamech, v emailech, které jsou strojově přeloženy, nebo jsou psány lámanou češtinou či angličtinou;
- nebude do počítače zapojovat vyměnitelný flash disk, o jehož původu nic neví;
- nebude nikomu prostřednictvím internetu i mimo něj sdělovat své přístupové údaje k různým službám;
- nebude vyhazovat do odpadků poznámky, na kterých jsou zapsány přihlašovací údaje k různým službám;
- nedovolí zbytečně pracovat se svým osobním počítačem jiného uživatele nebo cizího člověka.
Napsat komentář